Popis školení

Školení je koncipováno jako jednodenní, tedy cca 8 hodin, samozřejmě konečná délka školení záleží na dotazech účastníků. Školení je určeno pro konstruktéry případě pro metrology a technology. V rámci školení je vysvětlována problematika geometrických tolerancí (tolerování tvaru, orientace, umístění a házení), základen a vrotů/modelů tolerančních polí, ve smyslu co znamenají jednotlivé specifikace (značky a symboly) aplikokované na výkresech, které jsou tolerovány dle ISO GPS (Geometrical Product Specifications). V rámci školení jsou naznačeny také principy vyhodnocení, je upozorňováno na změny ve značení a podobně.
Po školení by účastníci měli mít přehled o aktuálních předpisech v tolerování geometrických tolerancí, vzorů/modelů tolernčních polí a tvorby základen.
V případě zájmu o nabídku nebo o více informací volejte nabo mail viz KONTAKT .

Obsah školení

Jedná se o vybrané normy z technické komise ISO/TC 213 . – Dimensional and geometrical product specifications and verification. Sekretariát v BSI.
Obsah školení může být upraven dle požadavky firmy, a to jak obsahově tak také časově.

 • Úvod do ISO GPS (Geometrical Product Specifications) – Co znamená ISO GPS; Proč se zavádí; Základní principy (ISO 8015:2011 ); Maticový model ISO GPS (ISO 14638:2015 ).
 • Tolerování tvaru, orientace, umístění a házení – Geometrické tolerance (GT)
  • Předepisování úchylek tvaru, orientace, umístění a házení (GT) – hlavní norma pro GT ISO 1101:2017 . Úvod do geometrických tolerancí; proč se zavádí; jednotlivé GT (tvaru, orientace, umístění a házení); tolerance polohy (kótování a výpočet); aplikace GT na přírubách; modifikátory/symboly u GT (CZ, ACS, UZ, OZ, VA, …); metrologické charakteristiky.
  • Tolerování profilu (tolerance profilu čáry a plochy) – ISO 1660:2016 .
  • Tolerování vzorů/modelů v kombinací s tolerancí polohy nebo profilu plochy a čáry – ISO 5458:2018 .
 • Podmínka maxima a minima materiálu, podmínka reciprocity – ISO 2692:2021 (ještě pracuji na úpravách dle posledního vydání).
 • Základny a soustavy základen (podrobně) – ISO 5459:2011 . Odebírání stupňů volnosti (stupně invariance); Základny, systém základny, společná základna; Pořadí základen, pravidlo 3-2-1; Cílené základny (pohyblivé, nepohyblivé).
 • Tolerování funkčních kuželů a prizmat – ISO 3040:2016 ; ISO 1119:2011 ; (ISO 2538-1a2:2014).
 • Diskuze nad firemními výkresy – podpis mlčenlivosti je samozřejmostí.

Ukázky z prezentace